25. Oficiálne už dávno dospelá…

Vek získavania skúseností, pri ktorých budeme neustále padať, ale nik nám to nepovie vopred? Jednoznačne. Doba, kedy by sme sa mali cítiť plne dospelo, ale zároveň sa stále hľadáme? Najpravdepodobnejšie. Odísť z domu a osamostatniť sa? Podstatné. Mať stabilnú prácu? Dôležité. Ale kde začať?

Popravde, je to vek, o ktorom som si myslela, že budem v istých veciach istejšia, ako som dnes. Ale pomaly si začínam uvedomovať, že mi stačia aj malé istoty, pretože nič v živote nie je 100 % stabilné a nič nie je krajšie, ako byť plne prítomný a užívať si každodenné okamihy bez očakávania niečoho väčšieho.

Spísala som zoznam 25 myšlienok, ktoré ma istým spôsobom zasiahli a formovali počas môjho posledného roka. Vychádzajú z toho, čo sa mi aktuálne dialo v živote alebo ku mne prišli prostredníctvom istých zdrojov – kníh, ľudí a podobne. S niektorými sa možno stotožníte viac ako s inými, zatiaľ čo iné vám budú vzdialené na kilometre. Ide o subjektívny pohľad na život, preto v nich nehľadajte objektivitu. 

 1. Nepotláčajte svoje emócie, nedá sa pred nimi skrývať večne. Jedného dňa vás dobehnú, a potom to bude bolieť ešte viac, pretože sa nakopia a vybuchnú. Zanechajú po sebe len spúšť, to mi verte.
 2. Ak nie ste šťastný, nik iný vás šťastným neurobí…ani láska druhého, pretože pôjde len o dočasnú záležitosť, a pokiaľ vás opustí, prepadnete sa ešte hlbšie.
 3. Všetko je dočasné. Aj keď si myslíme, že máme čas, v skutočnosti je každý deň nenahraditeľným. Užívajte si každý okamih. Obzvlášť tento fakt mi život opakuje permanentne. Najmä v situácii, keď stratíte blízku osobu, pochopíte, že nie je cesty späť.
 4. Nezabudnite milovať aj seba! Na konci dňa ste to vy, kto si určuje vlastnú hodnotu pre druhých.
 5. Niekedy sa otvoria dvere tam, kde sme mysleli, že už nikdy nebude kľučka. Všetky beznádejné situácie majú východisko, hoci ho v danej chvíli možno úplne prehliadame a veci sa javia stratené.
 6. Buďte spontánny. V určitých prípadoch to má život lepšie vymyslené ako my, ľudia, so svojimi plánmi. 
 7. Najdôležitejšie je byť pri ľuďoch v momentoch, kedy to najviac potrebujú. Verte mi, na to nikdy nezabudnú.
 8. Naučte sa krotiť svoju úprimnosť. Realita každého je individuálna, veľakrát ovplyvnená ďalšími ranami, ktoré nevidíme, preto dobre mienená rada môže ublížiť, ale aj pomôcť. 
 9. Niektoré dni nie sú ideálne. Necítite sa dobre a ani nemáte chuť opäť vstať z postele, ale je to v poriadku, pretože potom sú aj také dni, pre ktoré sa oplatí zomrieť. Dôležité je ísť napriek všetkému ďalej.
 10. Rozhodujte sa sami! Vnímajte názory iných, ale buďte si vedomý toho, že každá dobre mienená rada iných je z ich subjektívneho pohľadu. Nie je ovplyvnená vašou realitou, vašim pohľadom na situáciu, jednoducho, oni nie sú vami. Rozhodujte sa na základe vlastného úsudku, pretože môžete ľahko oľutovať, ak spravíte inak.
 11. Na druhej strane, vypočujte si názory iných. Niekedy vám dokážu otvoriť oči, pretože ste tak príliš ponorený v situácii, že ľahko prehliadate fakty.
 12. Pravidlo 5 sekúnd. Neváhajte toľko. Pokiaľ máte problém s rozhodovaním, ale chceli by ste do toho ísť, jednoducho odčítajte 5 sekúnd. 5, 4, 3, 2, 1…a spravte to.
 13. Je normálne, ak vo vás vyhorí jeden plameň, ale nie celá sviečka. Preto si dávajte pozor, aby ste ju nezapálili vy sami alebo nedržali v ruke zapaľovač.
 14. Nie každé nekonečno je doslova nekonečné. Hoci sa zdá situácia u konca, to ešte neznamená, že je úplný koniec. Nie nadarmo sa hovorí, že koniec je nový začiatok.
 15. Istoty nie sú skutočné! Nič a nikoho nemôžeme brať ako samozrejmosť, jedného dňa sú tu a na ďalší už nie.
 16. Dôležité je uvedomiť si, že dosahovanie cieľov je podstatné, ale neznamená, že nám poskytne dlhotrvajúci pocit šťastia, po ktorom túžime. Opäť ide len chvíľkovú záležitosť, dočasný pocit šťastia, ktorý nás bude neustále nútiť napredovať, preto je jedna z najdôležitejších vecí v našom živote byť plne prítomný. To je ten kľúč ku šťastiu. Byť tu a teraz, užívať si prítomnosť.
 17. Vždy si vyberáte, ako zareagujete. Vyberte si pokoru a lásku.
 18. Negatívne emócie sú výzvou k činu. Pozitívne sú naopak odmenou a hovoria o tom, že robíme veci správne, preto buďte plne vnímavý voči vlastným pocitom.
 19. Vnímajte svoju intuíciu. Je to ten malý hlások vo vašej hlave, ktorý sa vám vždy pokúša radiť správne, ale veľakrát je potláčaný egom.
 20. Utrpenie je pre život nevyhnutné. Z biologického hľadiska nás bolesť učí tomu, aby sme sa posunuli ďalej a nestagnovali na jednom mieste, nabáda nás konať a ísť iným smerom.
 21. Šťastie je výsledkom konania. Je to súhra životných udalostí a situácii, ktoré riešime, nejde o stav bez problémov, ktorý môžeme dosiahnuť. Našim zámerom je vyberať si také problémy, ktoré budú riešiteľné a budeme z nich mať dobrý pocit.
 22. Niekedy je lepšie nechať ľudí ísť, ako sa obávať toho, čo bude, ak…a zatiaľ pomaličky umierať. V istých prípadoch sa ukáže koniec menej strašný, ako si predstavujeme a ukončiť veci je jednoduchšie, ako ich živiť.
 23. Zmenu si musíme dovoliť. Ak budete stále čakať na ten správny okamih, tak zaručene nepríde.
 24. Niektoré situácie sa vyriešia časom. Sled udalostí nemožno posunúť, všetko má svoje načasovanie.
 25. Strážte si svoje myšlienky. Ani neviete, akú obrovskú silu majú a čo všetko nimi dokážete ovplyvniť…pozor na želania!

Na záver vám chcem len pripomenúť, že ste silnejší, ako si myslíte a nikdy nezabúdajte, láskavosť sa násobí.

Ďakujem za prečítanie. 🙂