Prvý krok k sebaláske…je na tebe

Ak ti teraz poviem, že väčšina pocitov neistoty, obáv zo zlyhania, opustenia, neúspechu a nedostatku motivácie pramenia z toho, že nedokážeš dostatočne milovať samú alebo samého seba, veril či verila by si mi? 

Pre mňa táto myšlienka predstavovala zlom, pretože som už od nepamäti súperila s týmto pocitom. Vždy som totiž celkový pojem sebalásky vnímala s odstupom, ale spätne by som povedala, že som mu skôr úplne nerozumela, respektíve som nevedela, ako s ním pracovať.

Sebaláska je spôsob, ako sa starať o sebe tak, ako by si sa staral o svoju obľúbenú osobu. Je to tiež vzťah, v ktorom si svojím najväčším fanúšikom. 

Je to vedomie, že si plne zaslúžiš lásku, rešpekt, dobré zaobchádzanie, krásny život a šťastie. Možnosť veriť, že môžeš byť kýmkoľvek, robiť, dosiahnuť a prekonať čokoľvek. Nemá to nič spoločné s tým, čo aktuálne máš a vlastníš, kde žiješ, ako vyzeráš, ale s tým, kým si vo svojej pravej podstate. Je to aj správanie sa voči seba tak, že tvoje činy sú skutočne v súlade s tým, ako sa cítiš. 

Sebaláska. Sebaúcta. Sebavedomie.

Tieto 3 hodnoty sú spolu úzko prepletené, preto je tak podstatné naučiť sa s nimi pracovať, ale poďme si spoločne zodpovedať na tú hlavnú otázku. Ako milovať seba?

Daj svoje pocity na 1. miesto

Zásadné je vytvoriť si morálne hranice, za ktoré nepôjdeš. Sú to hodnoty, ktoré nebudeš posúvať, aj keď by si mal o niekoho prísť. Je to poznanie toho, ako by sa k tebe mali ľudia správať, a tiež toho, ako by si sa mal správať ty. Aby si si určil svoje hranice, je dôležité zodpovedať si na nasledujúcu otázku.

Čo sú tie skutočnosti, za ktoré sa oplatí postaviť a naopak, čo sú tie udalosti a veci, ktoré ma nútia cítiť sa mimo moju osobnosť?

Predstavíme si to na situácií, keď ťa niekto núti spraviť veci, ktoré sa ti priečia a neustále na teba nalieha. Nemám teraz na mysli skutočnosti, ktoré ťa učia rásť alebo naopak tie, ktoré ťa oberajú o kúsok seba, pretože z nich máš vo výsledku negatívne pocity. 

Ak by sme si to zobrazili na jednoduchom príklade. Priateľ na teba nalieha, aby si s ním išiel von zabaviť sa, ale ty chceš ísť na tréning a užiť si víkend úplne iným spôsobom. Miesto toho, aby si súhlasil a potlačil svoje hodnoty a priority, je v poriadku povedať, nie, necítim sa na to. Ak nevie prijať nie ako odpoveď, tak je druhou možnosťou len opustiť situáciu bez ohľadu na to, ako tú skutočnosť zoberie druhá strana.

Prepáč, čo sa aktuálne deje, je už cez čiaru a nebudem to rešpektovať.

Snaž sa vyjadriť svoj postoj a odkomunikovať svoje hranice, a pokiaľ sa ľudia okolo teba urazia, pochopíš, že práve oni profitovali z teba v okamihu, ak si nemal určené svoje hranice. Postupne zistíš, že takýchto ľudí vo svojom živote nepotrebuješ.

Nedávaj prednosť pocitom iných, aby si v konečnom dôsledku zradil tie svoje. Toto je jeden z prejavov a skutkov sebaláska. Chcieť pre seba to najlepšie bez ohľadu na to, ako sa bude cítiť druhá osoba.

Prirodzene, tieto situácie môžu byť úplne rozdielne a oveľa zložitejšie, a tiež do skutočnosti vstupuje fakt, že svoje hodnoty najlepšie spoznáš postupne priamo cez životné skúsenosti. Vzdelávaním sa, skúšaním, učením sa a podobne.

Správaj sa k sebe láskavo

Všetky negatívne slová, ktoré si v duchu hovoríš, viem…

Zastav a postupne sa ich zbav. Ak máš tendenciu držať sa negatívnym myšlienkových vzorcov, uvedom si, že zväčša ide len o nevhodné myšlienky a poznámky od ľudí, ktorých názory sú alebo mohli byť pre teba síce podstatné, ale nemusia byť vôbec správne. Prípadne sú to slová, ktoré vznikli v tvojej hlave vplyvom zlých skúseností z detstva či dospelosti, ale aj inými vonkajšími vplyvmi.

Skús sa zamerať na celkom iný príbeh, v ktorom si môžeš dovoliť byť tou najlepšou verziou samého seba. Svet je totiž plný kritiky, preto rozhodne nie je na mieste pridávať tú vlastnú. 

Povedzme, že ráno vstaneš a namiesto toho, aby si si povedal/a, že toto rozhodne nezvládneš a nemáš na to, nedokážeš túto osobu osloviť, táto práca nie je pre teba, nie si dostatočne hodnotný, vzdelaný či múdry, musíš sa rozhodnúť povedať si opak. Akceptujem svoje nedostatky a robím všetko pre to, aby som bol lepší či lepšia. Spôsob akým vnímaš seba vo veľkej miere ovplyvňuje to, ako ťa vidia iní. Zo začiatku to môže byť náročnejšie, ale postupom času si na to zvykneš. 

Ale pamätaj si, že komunikácia so sebou začína už úplne drobnými skutkami. Predstav si, že si niečo spravil/a nesprávne a zabudol/a na dôležitý kurz. Namiesto toho, aby si si v duchu vynadal, tak si povedz, že o nič nejde, môže sa to predsa stať každému. Zhovárajte sa so sebou, ako by ste bol svojim najlepším priateľom. 

Nerob žiadne ústupky

Ak máš určený svoj zoznam hodnôt, tak vieš, že nechceš, aby sa k tebe niekto správal inak než si zaslúžiš. Mne osobne sa prieči, ak by mi mal niekto nadávať. Nechcem, aby mi nadával niekto z mojich blízkych. Rozhodne nechcem, aby mi nadával partner či kamarát.

Je to jednoduché, ak si príliš posunieš svoje hranice, stávaš sa oveľa viac zraniteľnejším a dokonca aj slabším, ľudia majú tendenciu vnímať to ako slabosť, hoci v skutočnosti môže ísť o prejav náklonnosti, ale vo výsledku môžete stratiť oveľa viac – sebaúctu.

Na konci dňa nedávaj žiadne zľavy a ústupky niekomu, ak sa k tebe správa zle. Na svete je množstvo ľudí, ktorí si ťa budú vážiť a chcieť vo svojom živote.

Mysli na svoje priority

Zameraj sa svoje priority, ktoré dodržiavaj aj vtedy, ak sa nikto nepozerá. Je to jeden zo spôsobov sebalásky, ktorým si zároveň buduješ sebavedomie a sebahodnotu vo vlastných očiach, ale aj v očiach iných. 

Napríklad osobne viem, že si svedomito robím prácu, aj pokiaľ by som mala možnosť istú časť práce skopírovať, tak to nespravím, pretože viem, že by to bolo mimo mojich hodnôt.

Sú to činy, na ktorých záleží

Budovať si sebalásku znamená vytvoriť si malé aj väčšie návyky, ktoré ťa povedú k hlbšiemu pochopeniu a milovaniu samej alebo samého seba. Či už sú to rôzne rutiny, cvičenie, drobné skutky sebalásky…

Tým hlavným krokom je realizovať jednotlivé činy. Nejde o to povedať si, že toto tolerovať nebudem, ale reálne si určiť hranice, ktoré neprekročíš, ak k situácií, ktorá ohrozí tvoju sebalásku príde. Záleží na tom, ako sa zachováš.

Miluješ sa dostatočne, aby si spravil či spravila zmenu? Miluješ sa dostatočne na to, aby si odišiel/a? Aby si povedal/a človeku nieAká silná je tvoja sebaláska? Jej hĺbka je meraná práve skutkami, ktoré podnikneš každý jeden deň.

Akceptujte svoje nedostatky

Na konci dní sa možno obzrieš späť a uvedomíš si, že si spravil/a veľa chýb, ktoré boli mimo tvoj charakter. Ja sama mám veľa takých skúseností, kedy som sa chovala úplne inak, ako by som chcela. Je to v poriadku, všetci robíme chyby. Prijmi svoje nedostatky. Nesnaž sa ich zmeniť, ak to tak necítiš, ale hľadaj v nich pozitíva.

Povedzme, že si introvert a ťažko nadväzujete vzťahy, neodsudzuj to, ale uvedom si, že ťa to núti uvážlivo si vyberať priateľov. Ak tieto nedostatky naopak vidíš ako prekážku, rada nad tým uvažujem práve v tomto kontexte. Nie si z kameňa. Môžeš sa kedykoľvek zmeniť.

Nechaj odísť to, čo už nie je pre teba správne

Jeden zo spôsob sebalásky je obklopiť sa ľuďmi, ktorí sú pre tvoje mentálne zdravie prínosom. Ľuďmi, ktorí ti dávajú viac ako berú. Ktorí rešpektujú tvoje hranice a nesnažia sa ich posúvať a ničiť. Rovnako to platí aj na veci, ktoré ťa už nenapĺňajú alebo vedú k zlým návykom.

Predstavuje to aj schopnosť nechať odísť tých, ktorí ťa naopak zranili alebo odišli dobrovoľne. Tá najmilšia vec, ktorú môžeš pre seba spraviť je práve dovoliť im nech odídu. Tým, že prestaneš ľudí prosiť, aby si ťa vybrali, spravíš priestor pre tých, ktorí sú pre teba stvorení. 🙂

Sebaláska nemá hranice

Sebaláska nie je stav, ktorý má ukončenie. Nie je tu žiadny konečný cieľ, pretože ide o vzťah, ktorý sa rozvíja počas celého života rovnako ako každý iný. Ide o jediný vzťah, ktorý máš na celý život, preto je jednoduché odpovedať si, prečo je tak podstatný. 

Čím častejšie budeš vnímať svoje kroky k sebaláske a praktizovať ich, tým jednoduchšie pre teba bude povedať nie, odísť, odmietnuť, prijať to správne a stáť si za svojimi hodnotami. Prosím, sprav teraz svoj prvý krok k sebaláske, už nie je na čo čakať.

Ďakujem Ti za prečítanie…s láskou Domi