10 pravidiel,vďaka ktorým nájdete svoj osobný štýl v obliekaní

Oblečenie ľudí prezentuje a osobnostne definuje. Na základe outfitu dokážeme vyčítať o osobe viac podrobností. Čo o vás prezrádza váš osobný štýl v obliekané? Je kompatibilný s vašou osobou alebo ste si ešte stále neosvojili ten správny? V článku vám ponúkam základných 10 tipov, ktoré vám pomôžu s nájdením a pochopením vášho osobného štýlu v obliekaní.

Dozviete sa:

  • ako nájsť svoj módny štýl v obliekaní,
  • 10 tipov, ktoré vám poradia s vašim štýlom,
  • módny štýl je premenlivý.

Pokiaľ nepoznáte svoj osobný štýl v obliekaní, určite je vám známa situácia, kedy sa bezcieľne prehŕňate skriňou a nič vám nesedí. Vo veciach, ktoré vlastníte, sa cítite neprirodzene. Strácate hodiny výberom oblečenia, ktoré sa ani zďaleka nepribližuje vašej predstave. Môžete pociťovať frustráciu, čo samozrejme ovplyvňuje vaše sebavedomie. Mať vhodné oblečenie zväčša pridáva človeku na istote. Pokiaľ hľadáte svoj vlastný štýl alebo sa chcete uistiť o jeho správnosti skúste si prejsť jednotlivými krokmi, ktoré vás touto cestou povedú.

1. Robte si fotografie outfitov, ktoré si denne obliekate

Prvý krok je cestou určitej sebareflexie v zmysle uvedomenia si jednotlivých kúskov oblečenia, ktoré si beriete na seba. Navyše ide o veľmi hravú formu, ktorá je zábavná. V závislosti dokumentovania si vybraných outfitov, dokážete lepšie vnímať váš štýl. Pokiaľ s ním nie ste spokojný, zamerajte sa na špecifické kúsky, v ktorých ste sa cítili prirodzene. Sú pre vás typické, a to je práve ten zlomový bod, ktorý hľadáme. Vnímajte všetko – strih, farby, materiály.

Fotografie outfitov si ukladajte dlhšiu dobu. Pokojne to môže byť niekoľko týždňov až mesiacov, aby ste plne pochopili, čo hľadáte. Pokiaľ potrebujete poradiť, je v poriadku, ak sa s fotografiami podelíte so svojimi blízkymi, ktorí móde rozumejú. Prípadne aj so širšou skupinou ľudí, ktorí vám poskytnú svoj názor, ak to potrebujete.

2. Držte sa jednej palety farieb pri výbere oblečenia

Veľmi dôležité je nájsť príznačnú paletu farieb, ktorá bude definovať váš štýl. Vo veľa prípadoch je to práve tá, ktorá lichotí vašej pleti a cítite sa v nej príjemne. Ide o podstatný medzník, na základe ktorého dokážete prispôsobovať výber oblečenia práve jednotnému štýlu. 

V závislosti tohto rozhodnutia, budete eliminovať rôznofarebné oblečenie. Od danej chvíle budú vo vašom šatníku prevládať farby, ktoré vás definujú. Väčšinou ide o príznačnú paletu farieb, ktoré si obliekate najčastejšie. Príkladom môžu byť napríklad neutrálne zemité odtiene ako hnedá, čierna, sivá. Veľakrát sú kombinovateľné aj neutrálne farby ako biela, čierna, sivá, alebo sú to žiarivé tóny. Osobný štýl tvorí približne 5 farieb, ktoré sú prioritné vo vašom šatníku. Samozrejme, môžete vlastniť pár kúskov inej farby. V tomto smere ale musíte byť opatrný, keďže viac farieb môže byť skôr na škodu ako úžitok.

3. Posúď svoj aktuálny šatník 

Vyberte zo svojho šatníku všetko oblečenie, ktoré vlastníte. Rozdeľte si ho podľa farieb a utvorte si malé kôpky z vecí. Na základe toho si uvedomíte, ktorá farba je pre vás istým spôsobom dominantná a stáva sa základom vášho bežného outfitu.

Prakticky si oveľa rýchlejšie zladíte oblečenie a jednotlivé kúsky vám budú do seba zapadať. Ráno sa nebudete prehŕňať bezcieľne farbami, zoberiete na seba farby, ktoré preferujete a zladíte ich jednoduchšie. Dosiahnete tak istú usporiadanosť oblečenia a osvojíte si váš osobný štýl.  

Poznámka 

Pokiaľ na základe prerozdelenia oblečenia vidíte mix farieb, skúste sa zamyslieť nad tým, v ktorých veciach sa cítite najpohodlnejšie (zväčša ide o tie najčastejšie nosené kúsky).

4. Sezónne farby vás nemôžu ovplyvniť

Špecifické farby typické pre sezónne módne trendy nemôžu zasahovať do vašich osobných preferencií ohľadom výberu farieb v šatníku.

(Zväčša to pociťujete pri zmene počasia, kedy máte chuť vybrať si niečo žiarivé. Jeden z tých topov, ktoré na tom dievčati vyzeral brilantne. Hneď ako si tú farbu vyberiete cítite, že to nie je úplne ono.)

Váš šatníku nemôže držať krok so sezónnymi farbami.

Váš šatníku nemôže držať krok so sezónnymi farbami. Jednoducho by ste sa stratili v záplave týchto aktuálne trendy farieb, a napriek tomu nepociťovali spokojnosť. Zachovajte si teda triezve rozhodovanie, čo sa farieb týka a nenechajte sa strhnúť sezónou horúčkou. Sezónne farby sa môžu letmo dotýkať vášho šatníka, ale nesmú ho definovať.

5. Obliekajte sa podľa typu vašej postavy 

Prispôsobte výber oblečenia vašej siluete. Nie je správne predpokladať, že oblečenie, ktoré vyzerá úžasne na figuríne, tak dokonale sadne aj vám. Postupom času si uvedomíte, ktoré strihy najlepšie lichotia vašim krivkám, prípadne pozdvihujú alebo naopak zakrývajú určité nedostatky na postave. Každá postava si vyžaduje iný strih oblečenia. Ide o veľmi dôležitú súčasť osvojenia si osobného štýlu. Na základe výberu toho správneho typu oblečenia sa budete cítiť príjemnejšie, uvoľnenejšie a sebavedomejšie. Samozrejme, pokiaľ máte tú možnosť, poraďte sa u krajčírky alebo módneho stylistu.

6. Zvážte aktivity, ktoré najčastejšie vykonávate

Trávite množstvo hodín v kancelárií alebo pracujete z domu? Navštevujete posilňovňu či skôr radi trávite čas s priateľmi v miestnom podniku? K efektívnemu šatníku je nevyhnutné zvážiť všetky aktivity, ktoré vykonávate najčastejšie. Na základe toho dokážete prispôsobiť oblečenie vašim potrebám a preferenciám.

7. Komfortná zóna vášho šatníka

V prípade obliekania existuje určitá komfortná zóna, ktorá je pre vás prirodzená. V danom oblečení sa cítite veľmi príjemne. Niekedy môže ísť o ležérny spôsob obliekania v zmysle väčších svetrov a priliehavých nohavíc, alebo vám môže vyhovovať naopak niečo viac elegantné a sofistikované, vyžarujúce ženskosť. Komfortná zóna je u každého individuálna a môže presahovať jeden štýl a zároveň spájať viac štýlov dohromady.

8. Minimalizujte oblečenie

Zrejme nie každého poteší tento bod, ale v závere je veľmi praktický. Vytrieďte zo svojho šatníku všetky nepotrebné veci, ktoré nenosíte vôbec alebo úplne minimálne. Pri rozhodovaní nad danou vecou si vždy vyberiete ten druhý variant, pretože je o kúsok lepší, šik a podobne. 

Niekedy štýl obliekanie môže presahovať jeden štýl a spájať viaceré.

Takto získate lepší prehľad o tom, čo je pre vás vyhovujúce. Pokiaľ máte obavy hneď oblečenie vyhodiť, dajte ho do samostatnej krabice, ktorú presuniete mimo šatníka. Postupom času si uvedomíte, že vytriedené veci vôbec nehľadáte, teda ich nepotrebujete. Možno sa obzriete za pár kúskami, ale to je tak všetko. Výsledne bude vo vašom šatníku viac slobody pre tie správne kúsky.

9. Zrkadlom ste vy

Nenechajte sa ovplyvniť okolím a najmä štýlom obliekania vašich blízkych. Môžete v nich hľadať inšpiráciu, ale ich štýl obliekania sa nemusí vôbec zhodovať s vašim vlastným. Inšpiráciu môžete hľadať kdekoľvek, ale nezabudnite na svoje priority.

10. Váš módny štýl je spojením viacerých štýlov

V závere veľakrát nejde o jeden konkrétny módny štýl, ktorý by definoval váš šatník a spôsob obliekania. Väčšinou ide o spojenie viacerých štýlov, ktoré sa zároveň prepájajú, čo je úplne v poriadku. Napríklad vás môže osloviť práve boho štýl, ale zároveň neviete odolať koženkovým bundám.

Váš módny štýl odráža vaše záujmy. V širšom rozmere odráža životný štýl a to, kým ste. 

Na druhej strane, štýl obliekania je veľmi premenlivý a formuje sa vekom. V každom životnom období budete mať tak trochu iný pohľad na módu. Nejde o statickú záležitosť, hoci istá svojskosť zostáva trvalá. Veľmi dôležité je definovať vlastný štýl, pokiaľ sa viac nechcete strácať v plejáde iných štýlov. Ak zistíte svoj osobný štýl, každý kúsok oblečenia bude pre vás prínosný.