Ako sa držať na kilometre od depresie? Malé každodenné kroky, ktoré vám pomôžu zostať nad hladinou

Intenzívne pocity dlhodobého smútku môžu viesť k depresii, ktorá sa na vás nalepí ako druhá vrstva kože. Čo robiť v okamihu, ak cítite, že upadáte do depresie? Ako bojovať s pocitom úzkosti, ktorý sa vám náhle zmocnil? V článku nájdete niekoľko jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu udržať sa stabilne nad vodou, ak cítite, že realita je príliš dusivá.


Zrejme ste to už párkrát zažili, bezmocnosť a beznádej, ktorý sa vám šírila celým telom a úplne vás paralyzovala. Chvíľami ste mali pocit, že tie pocity neodídu a jednoducho sa vo vás usídlia na veľmi dlhé obdobie. Spísala som pre vás niekoľko malých rád, ktoré môžete denne realizovať, aby ste sa cítili lepšie a očistili svoju energiu od negativity.

Ide skutočne o depresiu?

Pocity úzkosti a prejavy depresie môžu vznikať v dôsledku rôznych podnetov, ktoré aktuálne prežívate vo svojom živote. Stav akútnej depresia sa prejavuje viacerými spôsobmi. Medzi najčastejšie príznaky depresie patrí nedostatok energie na akúkoľvek činnosť, intenzívne pocity smútku, strata motivácie a schopnosti prežívať radosť. Opakované prebúdzanie sa vo veľmi skorých ranných hodinách a celkové problémy so spánkovým režimom. Ďalšími somatickými znakmi je nechuť do jedla alebo naopak zvýšená potreba zajedania „emócií”. Pocit depresie je zväčša sprevádzaný úzkosťou, ktoré sa prejavujú návalmi stresu a vnútorným nepokojom. Človek sa stáva veľmi nepokojný a ľahko stráca pozornosť. V konečnom dôsledku sa tieto zmeny prejavia aj vo fyzickej rovine, spomalenými pohybmi a chudobnejšou mimikou.

Dnes sa spolu pozrieme na to, čo robiť, ak cítite, že na vás dolieha pocit smútku a úzkosti zo situácií, ktoré aktuálne prežívate vo svojom živote. Berte na vedomie, že článok nepoukazuje na to, čo robiť, ak trpíte klinickou depresiou.

1. Odložte deku, servítky a obujte si tenisky

Vybehnite von, aj keď je to zrejme posledná vec, ktorú v tom okamihu chcete. Vyberte sa na miesto, ktoré vám prináša pokoj. Na prechádzku, zabehať si alebo sa len nadýchať čerstvého vzduchu. Príroda lieči. Možno vás práve pohyb donúti, aby ste zo seba dostali všetku krivdu a emócie.

2. Vyhľadajte svoju spriaznenú dušu

Obklopte sa ľuďmi, ktorí majú pre vás pochopenie. Ľudský kontakt s inou bytosťou je veľmi potrebný, obzvlášť v situáciách, kedy sa cítite skľúčene. Rozhovor s vašou obľúbenou osobou vám dokáže zobrať tonu bolesti z pŕs. Nebojte sa otvorene hovoriť o tom, ako sa cítite. Ak sa s nimi nemôžete stretnúť osobne, skúste sa spojiť aspoň telefonicky. Pokiaľ máte strach podeliť sa o vašu situáciu s okolím, skúste to prostredníctvom internetovej poradne. Nájdete tu niekoľko vyškolených odborníkov, ktorý vám poradia, ako sa so situáciou vyrovnať. 

3. Svoju bolesť vložte do umenia

Pre mňa je vždy istou formou terapie písanie. Zložiť len pár veršov či rozpísať niekoľko viet o mojom aktuálnom stave mi pomáha dostať pocity von zo seba. Samozrejme, neodídu úplne, ale keď ich položíte na papier, môžete sa zbaviť kúsku bolesti, ktorú v sebe nosíte. Ide o isté čaro, ktoré v sebe umenie nesie.

4. Odložte virtuálny svet a venujte sa realite

Čas mimo sociálnych sietí môže byť pre vás správny spôsob, ako sa zbaviť začínajúcej depresie a úzkosti. Práve množstvo hodín strávených vo virtuálnom prostredí môže mať negatívne následky na vaše zdravie. Limitujte čas, ktorý trávite na sociálnych sieťach. Pokiaľ cítite, že je to príliš a stávate sa ešte viac deprimovaný, skúste mobil odložiť, možno sa tým vráti aj vaša zabudnutá produktivita. Ak cítite, že je to pre vás náročné, dávajte si prestávky od svojho telefónu a postupne čas mimo neho zvyšujte. Bude to jednoduchšie a jednoduchšie.

5. Vyčistite priestor od neproduktívnej energie

Pustite sa do upratovania priestorov, v ktorých trávite najviac času. Začnite jednoduchou úlohou, upracte si svoju posteľ a vyčistite si pracovný stôl. Čím menej vecí kradnúcich vašu pozornosť máte v okolí, tým lepšie. Po upratovaní zapáľte sviečku a vyčistite priestor liečivými bylinami alebo vonnými tyčinkami. Veľmi príjemne pôsobia na úzkosť bylinky ako harmanček alebo levanduľa. Môžete si pripraviť čaj z medovky lekárskej alebo mäty priepornej. Ak máte silné pocity smútku, môže vám pomôcť ľubovník bodkovaný.

6. Vďačnosť

Pokiaľ je váš mozog zaneprázdnený negatívnymi emóciami, skúste mu dať nový podnet a zamyslite sa nad tým, za čo ste vo svojom živote vďačný. Vizualizujte si malé aj väčšie radosti, úspechy a vzťahy, ktoré sú pre vás podstatné. Následne si ich zapíšte na papier, aby ste ich „zhmotnili.“

7. Nakŕmte svoju dušu

Doprajte si čas na veci, ktoré vás učia rásť. Zároveň nezabudnite byť v tomto smere praktický, nielen že musíte o svojich snoch snívať, ale realizácia v malých, ale istých krokoch je nevyhnutná. Pracujte na veciach, na ktorých vám záleží. Zamestnajte sa cieľmi, ktoré vám prinesú dlhodobú radosť do života. Vytvorte si praktický plán na deň a snažte sa ho dodržiavať.

8. Buďte si vedomí ľudí, ktoré sú upírmi

Vyhnite sa ľuďom, ktorí kradnú vašu energiu a menia ju na klbko drámy. Rozpoznáte to tak, že sa v ich prítomnosti cítite nepríjemne, akoby z vás doslova vycuciavali energiu. Potom, ako od nich odídete, môžete cítiť zvláštne prázdno či smútok. Obklopujte sa podľa možností čo najidilickejšími dušami pre tú vašu. Sú to ľudia, ktorí vám dodajú inšpiráciu, môžete byť pri nich sami sebou, otvorení a úprimní. Trávte s nimi viac času robením vašich obľúbených aktivít a obohacujte sa vlastnou prítomnosťou.

Nemajte príliš veľké očakávania od seba. Aj napriek tomu, že sa nebudete cítiť každý deň naplnene a šťastne, len tým, že spravíte malé kroky, pripravíte si chutnú raňajky, vypracujete projekt, uvaríte si kávu a povenujete sa svojej práci a záľubám, sa stávate silnejšími. Malé napredovanie v každom dni bez toho, aby sme sa neustále vinili, znamená, že sa posúvate ďalej. Skúste byť vďačný aj za menej, pozerajte sa na drobnosti. Robte malé kroky a odmeňujte sa za ne nejakou formou pôžitku. Jednoznačne nefunguje utiahnuť sa do svojich pocitov a dumať nad krivkami sveta, aj keď utápať sa v bolesti môže byť tak známe a pohodlné. Viem, že je to veľakrát ťažké, ale vedzte, že každý deň dostávate novú príležitosť, pre ktorú sa oplatí bojovať.