Mýt vs. pravda: Je ranná káva nevhodný budíček?
Pochytili vás už niekedy obavy ohľadom toho, že ranná káva nie je pre organizmus vyložene vhodná? Pokiaľ sledujete informácie z rôznych zdrojov, isto ste zaznamenali, že sa pitie kávy neodporúča hneď v ranných hodinách. Existujú adekvátne dôvody, prečo je tomu tak alebo ide o ďalší z mýtov?
V poslednej dobe sa stretávam s názorom mnohých ľudí, ktorí sa vyhýbajú pitiu rannej kávy a toto rozhodnutie vnímajú ako jeden z cieľov, ktorý praktizujú na ich ceste za zdravším Ja. Veľakrát to prepadá ešte do skeptickejšieho ohlasu, kedy si odoprú pitie kávy úplne. Vnímajú to ako jeden z dôležitých a nie menej podstatných rituálov, ktoré človeka vedú ku zdravšiemu životu. Pre moje uši verného kávičkára, a myslím, že pre každého milovníka kávy rovnakým podielom, je toto tvrdenie drastické. Ide o skutočný mýt alebo je naozaj podstatné vyhnúť sa rannému „kávičkovaniu“?
V tomto príspevku sa dozviete.
- Ako prekonať rannú únavu bez kávy?
- Aký dopad má pitie rannej kávy na náš organizmus?
- Prečo sa rannej káve vyhnúť?
- Záver vás prinúti vypiť si jedno espresso instantne.
Každý z nás samozrejme vie, že ranná únava bez kávy prejde. Ale trvá to podstatne dlhšie. Pokiaľ sa nezačnete hneď hýbať alebo praktizovať iné voodoo, môžete 10 minút bezducho vyberať tričko zo skrine alebo sa len tak prichytíte, že deň sa rúti a vy ste pomalší ako slimák. Čo robiť, ak si chcete odopriať túto formu elixíru? Pravdepodobne premýšľate nad ďalšou formou kofeínu v podobe čierneho či zeleného čaju, áno, aj to je cesta, ale nie tá, ktorou chceme ísť. Z vlastných skúseností môžeme povedať, že cvičenie zaberá. Dobrým budíčkom môže byť aj sprcha, ktorá nás veľmi rýchlo prebudí, najmä ak si na seba pustíte ľadové pokušenie. Zrejme sa pýtate, je naozaj nevyhnutné potrebné odopierať si túto formu pôžitku? Pozrime sa na dôvody, ktoré nám ukazujú, že pitie rannej kávy nie je zrovna to najsprávnejšie riešenie.
Prečo by sme mali rannej káve povedať NIE?
Ak si odopriete kávu hneď po prebudení, budujete si lepšiu kofeínovú odolnosť a umožňujete telu prebudiť sa samo. Zároveň nedochádza k znižovaniu prirodzenej aktivity tela, a to schopnosti plne sa prebudiť bez barličiek.
Ako to funguje?
Za tento proces je zodpovedný hormón kortizol. Ten sa z tela vyplavuje hneď po zobudení a má za úlohu udržať nás bdelých. Práve pitím rannej kávy mu uľahčujeme prácu a zabraňujeme mu vykonávať jeho činnosť v našom tele. Jeho funkcia sa automaticky oslabuje, čo následne vedie k zvýšenej tolerancii kofeínu a naše telo sa stáva viac imúnne a schopné prijať niekoľkonásobne vyššiu dávku.
Kedy si vypiť prvú šálku kávy?
Ideálne je dopriať si po prebudení aspoň hodinu čas, kým sa telo plne aklimatizuje na bdelosť. Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že sa náš organizmus nebude spoliehať len na prísun kofeínu. Nie je to vhodné najmä preto, že dochádza k oslabeniu našej prirodzenej telesnej produkcia kortizolu a telo sa bude viac/s vyššou intenzitou/ spoliehať na kofeín. Keď mu ho následne odoprieme, môže byť náchylné k vyššej únave = zníženej produkcii kortizolu.
Budujete si dlhodobú toleranciu kofeínu. Môžete ju vnímať ako miernu (do istej miery neškodnú) závislosť, ktorá sa zo začiatku javí nenápadne. Postrehnete ju napríklad pri tom, že vám nerobí problém vypiť dve až tri espressa za sebou v pomerne krátkom časovom rozmedzí. Stávate sa otupenejší voči kofeínu, stráca sa vaša schopnosť byť plne bdelí bez dostatočného množstva čiernej tekutiny vo vašom obehu.
Kortizol je označovaný za stresový hormón. Má za úlohu udržať nás bdelých. Jeho hladina stápa a klesá v istých časových rozmedziach dňa.
Keďže kortizol nie je vylučovaný rovnomerne počas dňa, odporúča sa vyhýbať pitiu kávy v časoch, kedy je produkcia kortizolu najvyššia. Existujú na to vzorce, podľa ktorého sa môžete riadiť. Pokiaľ sa zobúdzate medzi 7 až 8 hodinou, najvyššia hladina kortizolu je približne hodinu a pol od vášho prebudenie, teda okolo 9 – 10 hodiny. Následne v poobedných hodinách okolo 13:00 – 14:00 hodiny, a večer 18:30 – 19:30. Je dôležité zmieniť, že v závislosti vášho vstávania sa tieto časy posúvajú a menia.
Ak by sme mohli mať len jednu šálku kávy za deň, našou najlepšou možnosťou by bolo vypiť ju v poobedných hodinách. Z tohto dôvodu je vhodné pripraviť si si ju v časoch, kedy má kortizol pomyselnú prestávku a vyťažili z nej maximum. Pri našich časoch vstávania je to približne o 10:30 až 12:30 hodine. V závislosti zistení môžeme potvrdiť, že ide o fakt.
Môžeme tak konečne prísť na pochopenie tomu, prečo nás kofeín niekedy miesto nabudenia uspáva.